Кам’янський історичний музей

Історичний музей
Історичний музей, розміщений в колишньому будинку сестри П.І. Чайковського, де композитор жив під час свого перебування в Кам'янці. Будинок побудований в середині ХІХ ст. В 20-х роках ХХ ст. тут знаходилась Кам'янська ЧК, пізніше поліклініка, потім дитяча музична школа ім. П.І. Чайковського. Історичний музей в цьому будинку було відкрито в 1995 році. За період 1995 – 2006 рр. в музеї було проведено велику роботу по збору експонатів і реекспозиції музею. На сьогоднішній день музей має 7 залів: меморіальний зал П.І.Чайковського, стародавньої історії, періоду 1917 – 1920 рр., українського побуту і етнографії, розвитку культури ХХ ст., Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр., зал сучасності. В експозиції зібрано біля 2500 експонатів, які розповідають про історію краю з періоду палеоліту ( 30-50 тис.років тому) до сьогодення. Серед них – унікальні знахідки археологів, цікаві скарби ХVІІ ст., нумізматична колекція, яка охоплює час з ХІV по ХХ ст. В музеї в 1997 році відкрито єдину на території Черкаської області експозицію,що розповідає про період Української революції 1917 – 1920 рр. і, зокрема, про діяльність Холодноярської республіки. Цікава колекція періоду Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр., в якій представлені зразки зброї та військового спорядження і реліквії війни. В експозиції навіть представлена протитанкова гармата, якою воювали бійці Радянської Армії.
Краєзнавча конфереція
Картинна галерея розташована в приміщенні історичного музею. Серед найцікавіших її експонатів – роботи наших земляків, заслуженого майстра народної творчості України Макара Мухи та заслуженого художника України Павла Куценка. Тут також експонуються роботи сучасних місцевих художників та постійно влаштовуються виставки художників та майстрів народної творчості з різних куточків України.
До складу Кам'янського державного історико-культурного заповідника входять також чотири пам`ятки містобудування, що внесені до Державного реєстру Національного культурного надбання. Це флігель садиби Давидових (Зелений будиночок), водяний млин, побудований у 1825 році – унікальна пам`ятка архітектури господарського призначення, що органічно вписалась в ансамбль садиби Давидових, парк, закладений в кінці ХVІІІ ст. та архітектурна прикраса цього парку – грот, також побудований в кінці ХVІІІ ст. Крім того до складу заповідника входять п`ять пам`яток мистецтва – пам`ятники декабристам, О.С. Пушкіну, П.І. Чайковському, стела Декабристів і пам`ятний знак при в`їзді в Кам`янку, три пам`ятки природи – Тясминський каньйон, урочище Тростянка і Пушкінська скеля.

Музами геніїв місто осяяне Video

Столицею декабристського руху була Кам’янка

14 грудня 1825 року на Сенатській площі в Петербурзі, коли на престол мав зійти Микола I, розпочалося повстання декабристів. Того дня на площу прийшли майже три тисячі солдатів та матросів, очолювані тридцятьма офіцерами-декабристами. Імператор ще за два тижні знав про підготовку заколоту. Втім, спочатку він справді розгубився. До повстання на Сенатській площі декабристи старанно готувалися ще з 1821 року, коли в Україні було створене Південне товариство. Велася така підготовка і в тихому та мальовничому містечку на Черкащині — Кам’янці. Тут розташовувалася центральна садиба Катерини Давидової, матері декабриста Василя Давидова, який був одним із керівників Кам’янської управи.

Столицею декабристського руху була Кам’янка